Фортеця Кодак у XVII столітті була одним з найбільших укріплених пунктів на півдні та сході України. Її називали «ключем до Запоріжжя»...

   Кодацька фортеця або Кодак знаходиться на правому березі Дніпра, у селі Старі Кодаки, що за 10 км від сучасного міста Дніпропетровськ. Збудована вона польським урядом у липні 1635 року з метою ізолювати Запоріжжя і Дон від Української держави, перекрити вихід до Чорного моря і перешкодити втечі селян на Запорізьку Січ.

   «Ключем до Запоріжжя» називали фортецю сучасники. Кодак будувався під керівництвом французького інженера Боплана, а на його спорудження польський Сейм асигнував нечувану на ті часи суму – 100 тисяч польських злотих.

   У серпні 1635 року запорожці під проводом отамана Івана Сулими зруйнували Кодацьку фортецю. Відбудована німецьким інженером Гекантом в 1639 році, за розміром вона збільшилася майже втричі. На території фортеці були побудовані католицький костел і монастир, а польський гарнізон становив аж 600 найманців. Вогневу міць посилили артилерією, а також встановили її в Вартову Башту.

   1 жовтня 1648 року Кодак було взято за наказом Богдана Хмельницького, який, за переказами, дуже влучно висловився щодо потужного укріплення: «Manu facta manu distruo», що означає «Руками створено, руками і руйнується». Так фортеця стала опорним пунктом козацького війська.

   За гетьмана Івана Мазепи Кодак був вартовим постом проти Січі. І в 1711 році за умовами Прутського мирного договору разом з іншими фортецями на півдні Україні було зруйновано і цю. Згодом Кодак став козацькою слободою, центром Кодацької паланки. Наприкінці XVIII століття Кодак перейменовано в село Старі Кайдаки, де аж до руйнування Нової Січі жили запорожці з родинами.

   У наші дні залишки фортеці Кодак є одним з найпопулярніших місць Дніпропетровщини, де відчувається особлива атмосфера древньої козацької епохи.

Фортеця План

             Иллюстрация           Церковь          Казак

               Монумент                 Порог